VJ1206Y473JXBAC
Mfr.Part #
VJ1206Y473JXBAC
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
GENERAL PURPOSE
Width :
1.6mm
Length :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
100V
Published :
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.047µF
Mount :
Surface Mount
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
100V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
1.7mm
Datasheets
VJ1206Y473JXBAC
Vishay / Vitramon VJ1206Y473JXBAC
VJ 0.047μF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)