VJ1206Y473JXAPW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y473JXAPW1BC
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206
Tolerance :
±5%
1206 (3216 Metric)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Dielectric Material :
Tantalum
Operating Temperature :
-55°C~125°C
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Length :
3.2mm
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
0.047µF
Voltage - Rated :
50V
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
ROHS3 Compliant
Height :
1.9mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Weight :
16.187578mg
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
Vishay / Vitramon VJ1206Y473JXAPW1BC
VJ 0.047μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)