VJ1206Y473JBCAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y473JBCAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Boardflex Sensitive
Width :
1.6002mm
Tolerance :
±5%
Length :
3.3528mm
Thickness :
1.7018mm
Series :
VJ OMD
Voltage - Rated :
200V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
200V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
0.047µF
Dielectric :
X7R
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
VJ1206Y473JBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y473JBCAT4X
VJ OMD 0.047μF 200V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y473JBCAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 200V can be used for operation.
VJ1206Y473JBCAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V