VJ1206Y472MXEMC
Mfr.Part #
VJ1206Y472MXEMC
Description
CAP CER 4700PF 500V X7R 1206
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
VJ
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
150°C
Published :
Capacitance :
4700pF
Voltage - Rated :
500V
Voltage - Rated DC :
500V
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
1.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Length :
3.2mm
Datasheets
VJ1206Y472MXEMC
Vishay / Vitramon VJ1206Y472MXEMC
VJ 4700pF 500V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y472MXEMC Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 500V is required to operate this capacitor.
VJ1206Y472MXEMC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V