VJ1206Y472MXEAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y472MXEAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 500V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
500V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
150°C
Series :
VJ
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
4700pF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Dielectric :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
3.2mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Datasheets
VJ1206Y472MXEAP
Vishay / Vitramon VJ1206Y472MXEAP
VJ 4700pF 500V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y472MXEAP Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 500V.
VJ1206Y472MXEAP Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V