VJ1206Y472MXEAC
Mfr.Part #
VJ1206Y472MXEAC
Description
CAP CER 4700PF 500V X7R 1206
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
4700pF
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Depth :
1.6mm
Published :
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
500V
Datasheets
VJ1206Y472MXEAC
Vishay / Vitramon VJ1206Y472MXEAC
VJ 4700pF 500V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y472MXEAC Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 500V can be used for operation.
VJ1206Y472MXEAC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V