VJ1206Y472KXEMP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y472KXEMP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 500V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
500V
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
X7R
Series :
VJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
500V
Capacitance :
4700pF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dielectric :
X7R
Datasheets
VJ1206Y472KXEMP
Vishay / Vitramon VJ1206Y472KXEMP
VJ 4700pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y472KXEMP Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 500V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1206Y472KXEMP Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V