VJ1206Y472KXEMC
Mfr.Part #
VJ1206Y472KXEMC
Description
CAP CER 4700PF 500V X7R 1206
Voltage - Rated DC :
500V
Series :
VJ
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
500V
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Depth :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Width :
1.6mm
Height :
1.7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
16.187578mg
Published :
Length :
3.2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
4700pF
Datasheets
VJ1206Y472KXEMC
Vishay / Vitramon VJ1206Y472KXEMC
VJ 4700pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y472KXEMC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 500V.
VJ1206Y472KXEMC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V