VJ1206Y472KXEAP
Mfr.Part #
VJ1206Y472KXEAP
Description
CAP CER 4700PF 500V X7R 1206
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated :
500V
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Capacitance :
4700pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
500V
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±10%
Length :
3.2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Published :
Datasheets
VJ1206Y472KXEAP
Vishay / Vitramon VJ1206Y472KXEAP
VJ 4700pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y472KXEAP Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 500V allows it to function.
VJ1206Y472KXEAP Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V