VJ1206Y472KXCAC
Mfr.Part #
VJ1206Y472KXCAC
Description
CAP CER 4700PF 200V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
4700pF
Depth :
1.6mm
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Tolerance :
±10%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
SMD/SMT
Length :
3.2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
1.7mm
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
150°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated DC :
200V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Width :
1.6mm
Voltage - Rated :
200V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Series :
VJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Datasheets
VJ1206Y472KXCAC
Vishay / Vitramon VJ1206Y472KXCAC
VJ 4700pF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)