VJ1206Y472KLEAJ32
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y472KLEAJ32
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700 PF 500V X7R 1206 PB
Stock
935
In Stock :
935
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.067" (1.70mm)
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Class :
Class 2
Product :
General Type MLCCs
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
MouseReel
Voltage - Rated :
500V
Dielectric :
X7R
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
VJ
Package :
Digi-Reel?
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Subcategory :
Capacitors
Failure Rate :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Base Product Number :
VJ1206
Termination :
Standard
Capacitance :
4700 pF
Vishay
Length :
3.2 mm
Brand :
Width :
1.6 mm
Product Type :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Features :
High Temperature
Applications :
Automotive
Qualification :
AEC-Q200
RoHS :
N
Lead Style :
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height :
1.7 mm
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
VJ1206Y472KLEAJ32
Vishay / Vitramon VJ1206Y472KLEAJ32
VJ 4700 pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)