VJ1206Y472KBLAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y472KBLAT4X
Description
CAP CER 4700PF 630V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
4700pF
Number of Terminations :
2
Height :
1.7mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
3.35mm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Thickness :
1.7018mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
630V
Reach Compliance Code :
Unknown
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Series :
VJ OMD
Width :
1.6mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Multilayer :
yes
Datasheets
VJ1206Y472KBLAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y472KBLAT4X
VJ OMD 4700pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y472KBLAT4X Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 630V, it can operate.
VJ1206Y472KBLAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V