VJ1206Y472JXPAT5Z
Mfr.Part #
VJ1206Y472JXPAT5Z
Description
CAP CER 4700PF 250V X7R 1206
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Multilayer :
yes
Capacitance :
4700pF
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
13 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
High Voltage
Series :
VJ HVArc Guard™
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
250V
Temperature Coefficient :
X7R
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Width :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.7mm
Length :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Thickness :
1.7018mm
Datasheets
VJ1206Y472JXPAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1206Y472JXPAT5Z
VJ HVArc Guard™ 4700pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y472JXPAT5Z Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 250V - Rated DC.
VJ1206Y472JXPAT5Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V