VJ1206Y472JXEAC
Mfr.Part #
VJ1206Y472JXEAC
Description
CAP CER 4700PF 500V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
500V
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated DC :
500V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2mm
Capacitance :
4700pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
VJ
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
VJ1206Y472JXEAC
Vishay / Vitramon VJ1206Y472JXEAC
VJ 4700pF 500V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)