VJ1206Y471MXGMT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y471MXGMT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 1KV X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated DC :
1kV
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
1.6mm
Dielectric :
X7R
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Series :
VJ
Length :
3.2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Capacitance :
470pF
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Datasheets
VJ1206Y471MXGMT
Vishay / Vitramon VJ1206Y471MXGMT
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X7R ±20% 470pF