VJ1206Y471KBCAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y471KBCAT4X
Description
CAP CER 470PF 200V X7R 1206
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.6002mm
Voltage - Rated DC :
200V
Voltage - Rated :
200V
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Length :
3.3528mm
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Capacitance :
470pF
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness :
1.7018mm
Series :
VJ OMD
Datasheets
VJ1206Y471KBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y471KBCAT4X
VJ OMD 470pF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y471KBCAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 200V can be used for operation.
VJ1206Y471KBCAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V