VJ1206Y471JBBAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y471JBBAT4X
Description
CAP CER 470PF 100V X7R 1206
Voltage - Rated DC :
100V
ROHS3 Compliant
Published :
Applications :
Boardflex Sensitive
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
100V
Thickness :
1.7018mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Length :
3.3528mm
Min Operating Temperature :
-55°C
14 Weeks
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
VJ OMD
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Capacitance :
470pF
Tolerance :
±5%
Width :
1.6002mm
Datasheets
VJ1206Y471JBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y471JBBAT4X
VJ OMD 470pF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y471JBBAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.
VJ1206Y471JBBAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V