VJ1206Y392KBGAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y392KBGAT4X
Description
CAP CER 3900PF 1KV X7R 1206
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Number of Terminations :
2
Thickness :
1.7018mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Capacitance :
3900pF
Factory Lead Time :
25 Weeks
Length :
3.35mm
Width :
1.6mm
Dielectric Material :
Ceramic
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Applications :
Boardflex Sensitive
Series :
VJ OMD
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
1.7mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
VJ1206Y392KBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y392KBGAT4X
VJ OMD 3900pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y392KBGAT4X Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 1kV, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1206Y392KBGAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV