VJ1206Y392KBAAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y392KBAAT4X
Description
CAP CER 3900PF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Width :
1.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Capacitance :
3900pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Height :
1.7mm
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
HTS Code :
Factory Lead Time :
21 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
VJ OMD
Length :
3.35mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.7018mm
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
Boardflex Sensitive
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
VJ1206Y392KBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y392KBAAT4X
VJ OMD 3900pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y392KBAAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
VJ1206Y392KBAAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V