VJ1206Y392JXBMT
Mfr.Part #
VJ1206Y392JXBMT
Description
CAP CER 3900PF 100V X7R 1206
ROHS3 Compliant
Height :
67μm
Capacitance :
3900pF
Voltage - Rated DC :
100V
Width :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Length :
3.2mm
Depth :
1.6mm
Series :
VJ
Voltage - Rated :
100V
Dissipation Factor :
2.5 %
X7R
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Published :
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
VJ1206Y392JXBMT
Vishay / Vitramon VJ1206Y392JXBMT
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X7R ±5% 3900pF