VJ1206Y392JBBAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y392JBBAT4X
Description
CAP CER 3900PF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
3.35mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Published :
Width :
1.6mm
Temperature Coefficient :
X7R
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
100V
Factory Lead Time :
49 Weeks
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Height :
1.7mm
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
1.7018mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Capacitance :
3900pF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±5%
Datasheets
VJ1206Y392JBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y392JBBAT4X
VJ OMD 3900pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y392JBBAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
VJ1206Y392JBBAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V