VJ1206Y391KBLAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y391KBLAT4X
Description
CAP CER 390PF 630V X7R 1206
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated :
630V
Capacitance :
390pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
630V
Width :
1.6002mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Length :
3.3528mm
Thickness :
1.7018mm
Published :
Tolerance :
±10%
Datasheets
VJ1206Y391KBLAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y391KBLAT4X
VJ OMD 390pF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y391KBLAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 630V can be used for operation.
VJ1206Y391KBLAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V