VJ1206Y391KBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y391KBEAT4X
Description
CAP CER 390PF 500V X7R 1206
Voltage - Rated DC :
500V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Width :
1.6002mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
390pF
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness :
1.7018mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Voltage - Rated :
500V
Length :
3.3528mm
Tolerance :
±10%
Datasheets
VJ1206Y391KBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y391KBEAT4X
VJ OMD 390pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y391KBEAT4X Overview
A program's size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 500V, it is capable of operating.
VJ1206Y391KBEAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V