VJ1206Y391KBAAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y391KBAAT4X
Description
CAP CER 390PF 50V X7R 1206
Thickness :
1.7018mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
50V
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
50V
Length :
3.3528mm
Capacitance :
390pF
Width :
1.6002mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
VJ1206Y391KBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y391KBAAT4X
VJ OMD 390pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y391KBAAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
VJ1206Y391KBAAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V