VJ1206Y391JBGAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y391JBGAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 390PF 1KV X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.7018mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Series :
VJ OMD
Factory Lead Time :
14 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.6002mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
390pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
3.3528mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Mount :
Surface Mount
Applications :
Boardflex Sensitive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Dielectric :
X7R
Datasheets
VJ1206Y391JBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y391JBGAT4X
VJ OMD 390pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y391JBGAT4X Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 1kV, it can operate.
VJ1206Y391JBGAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV