VJ1206Y391JBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y391JBEAT4X
Description
CAP CER 390PF 500V X7R 1206
Series :
VJ OMD
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Capacitance :
390pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Length :
3.3528mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
500V
Thickness :
1.7018mm
Mount :
Surface Mount
Width :
1.6002mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Applications :
Boardflex Sensitive
Datasheets
VJ1206Y391JBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y391JBEAT4X
VJ OMD 390pF 500V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y391JBEAT4X Overview
Programs on this device are of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 500V Volts DC - Rated DC.
VJ1206Y391JBEAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V