VJ1206Y391JBBAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y391JBBAT4X
Description
CAP CER 390PF 100V X7R 1206
1206 (3216 Metric)
Thickness :
1.7018mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
VJ OMD
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
3.3528mm
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
390pF
Voltage - Rated DC :
100V
Width :
1.6002mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Datasheets
VJ1206Y391JBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y391JBBAT4X
VJ OMD 390pF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y391JBBAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.
VJ1206Y391JBBAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V