VJ1206Y334MXAMT
Mfr.Part #
VJ1206Y334MXAMT
Description
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
0.33μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
3.2mm
Series :
VJ
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
VJ1206Y334MXAMT
Vishay / Vitramon VJ1206Y334MXAMT
VJ 0.33μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y334MXAMT Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
VJ1206Y334MXAMT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V