VJ1206Y334KXXAR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y334KXXAR
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.33UF 25V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Series :
VJ
Depth :
1.6mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Capacitance :
0.33μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
X7R
Factory Lead Time :
14 Weeks
Length :
3.2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
25V
Max Operating Temperature :
150°C
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
VJ1206Y334KXXAR
Vishay / Vitramon VJ1206Y334KXXAR
VJ 0.33μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y334KXXAR Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
VJ1206Y334KXXAR Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V