VJ1206Y333MXPAT5Z
Mfr.Part #
VJ1206Y333MXPAT5Z
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.033UF 250V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
250V
JESD-609 Code :
e3
Feature :
High Voltage
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
HTS Code :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Multilayer :
yes
Thickness :
1.7018mm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
0.033µF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
1.7mm
Width :
1.6mm
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
VJ HVArc Guard™
Length :
3.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
VJ1206Y333MXPAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1206Y333MXPAT5Z
VJ HVArc Guard™ 0.033μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y333MXPAT5Z Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 250V can be used for operation.
VJ1206Y333MXPAT5Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V