VJ1206Y333MXEAT5Z
Mfr.Part #
VJ1206Y333MXEAT5Z
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.033UF 500V X7R 1206
Voltage - Rated :
500V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
500V
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
High Voltage
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Width :
1.6002mm
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
1.7018mm
Series :
VJ HVArc Guard™
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
0.033µF
Length :
3.2004mm
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
X7R
Tolerance :
±20%
Datasheets
VJ1206Y333MXEAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1206Y333MXEAT5Z
VJ HVArc Guard™ 0.033μF 500V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y333MXEAT5Z Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 500V - Rated DC.
VJ1206Y333MXEAT5Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V