VJ1206Y333JXBCW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y333JXBCW1BC
Description
CAP CER 0.033UF 100V X7R 1206
Voltage - Rated :
100V
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Series :
VJ
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Capacitance :
0.033µF
Published :
Depth :
1.6mm
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
15 Weeks
Length :
3.2mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
1.9mm
Width :
1.6mm
1206 (3216 Metric)
Dielectric Material :
Tantalum
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Vishay / Vitramon VJ1206Y333JXBCW1BC
VJ 0.033μF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)