VJ1206Y332JXPAT5Z
Mfr.Part #
VJ1206Y332JXPAT5Z
Description
CAP CER 3300PF 250V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
250V
Series :
VJ HVArc Guard™
Height :
1.7mm
Multilayer :
yes
Width :
1.6mm
Capacitance :
3300pF
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Feature :
High Voltage
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Case Code (Metric) :
Thickness :
1.7018mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
VJ1206Y332JXPAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1206Y332JXPAT5Z
VJ HVArc Guard™ 3300pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y332JXPAT5Z Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 250V can be used for operation.
VJ1206Y332JXPAT5Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V