VJ1206Y331MXGAT5Z
Mfr.Part #
VJ1206Y331MXGAT5Z
Description
CAP CER 330PF 1KV X7R 1206
Voltage - Rated DC :
1kV
Factory Lead Time :
13 Weeks
Capacitance :
330pF
Width :
1.6mm
Series :
VJ HVArc Guard™
Multilayer :
yes
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Published :
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.7mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
1.7018mm
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Feature :
High Voltage
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Length :
3.2mm
Datasheets
VJ1206Y331MXGAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1206Y331MXGAT5Z
VJ HVArc Guard™ 330pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y331MXGAT5Z Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 1kV Volts DC - Rated DC.
VJ1206Y331MXGAT5Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV