VJ1206Y331KXPAT5Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y331KXPAT5Z
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 330PF 250V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Width :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Factory Lead Time :
13 Weeks
HTS Code :
Thickness :
1.7018mm
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Length :
3.2mm
Published :
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Series :
VJ HVArc Guard™
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
330pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Height :
1.7mm
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Tolerance :
±10%
Feature :
High Voltage
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
250V
Datasheets
VJ1206Y331KXPAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1206Y331KXPAT5Z
VJ HVArc Guard™ 330pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y331KXPAT5Z Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 250V is required to operate this capacitor.
VJ1206Y331KXPAT5Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V