VJ1206Y331KXLAT5Z
Mfr.Part #
VJ1206Y331KXLAT5Z
Description
CAP CER 330PF 630V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
330pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
Height :
1.7mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Factory Lead Time :
13 Weeks
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Width :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Feature :
High Voltage
Voltage - Rated DC :
630V
Length :
3.2mm
Series :
VJ HVArc Guard™
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
1.7018mm
Datasheets
VJ1206Y331KXLAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1206Y331KXLAT5Z
VJ HVArc Guard™ 330pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y331KXLAT5Z Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 630V.
VJ1206Y331KXLAT5Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V