VJ1206Y331KXJPW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y331KXJPW1BC
Description
CAP CER 330PF 16V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Dielectric :
X7R
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Rated :
16V
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
16V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
1.6mm
Height :
1.9mm
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Tantalum
Operating Temperature :
-55°C~125°C
1206 (3216 Metric)
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
330pF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
VJ
Length :
3.2mm
Vishay / Vitramon VJ1206Y331KXJPW1BC
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X7R ±10% 330pF