VJ1206Y331KBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y331KBEAT4X
Description
CAP CER 330PF 500V X7R 1206
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated DC :
500V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Length :
3.3528mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination, High Voltage
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated :
500V
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness :
1.7018mm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
330pF
Applications :
Boardflex Sensitive
Series :
VJ OMD
Width :
1.6002mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Datasheets
VJ1206Y331KBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y331KBEAT4X
VJ OMD 330pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y331KBEAT4X Overview
A 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 500V.
VJ1206Y331KBEAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V