VJ1206Y331JXGAT5Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y331JXGAT5Z
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 330PF 1KV X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Factory Lead Time :
25 Weeks
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
VJ HVArc Guard™
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
High Voltage
Number of Terminations :
2
Capacitance :
330pF
Width :
1.6mm
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Published :
Thickness :
1.7018mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Height :
1.7mm
Case Code (Metric) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
3.2mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Datasheets
VJ1206Y331JXGAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1206Y331JXGAT5Z
VJ HVArc Guard™ 330pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y331JXGAT5Z Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 1kV, it can operate.
VJ1206Y331JXGAT5Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV