VJ1206Y331JBLAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y331JBLAT4X
Description
CAP CER 330PF 630V X7R 1206
Voltage - Rated :
630V
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
330pF
Width :
1.6002mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Applications :
Boardflex Sensitive
Length :
3.3528mm
Thickness :
1.7018mm
Voltage - Rated DC :
630V
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Series :
VJ OMD
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Dielectric :
X7R
Tolerance :
±5%
Datasheets
VJ1206Y331JBLAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y331JBLAT4X
VJ OMD 330pF 630V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y331JBLAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 630V can be used for operation.
VJ1206Y331JBLAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V