VJ1206Y331JBGAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y331JBGAT4X
Description
CAP CER 330PF 1KV X7R 1206
Capacitance :
330pF
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
VJ OMD
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Dielectric :
X7R
Length :
3.3528mm
Surface Mount, MLCC
Thickness :
1.7018mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Width :
1.6002mm
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
VJ1206Y331JBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y331JBGAT4X
VJ OMD 330pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y331JBGAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1kV can be used for operation.
VJ1206Y331JBGAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV