VJ1206Y274MXXTW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y274MXXTW1BC
Description
CAP CER 0.27UF 25V X7R 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Width :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
0.27μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Length :
3.2mm
Series :
VJ
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
25V
Dielectric Material :
Tantalum
Voltage - Rated :
25V
Height :
1.9mm
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.041 1.05mm
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
X7R
Max Operating Temperature :
125°C
Vishay / Vitramon VJ1206Y274MXXTW1BC
VJ 0.27μF 25V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y274MXXTW1BC Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
VJ1206Y274MXXTW1BC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V