VJ1206Y274MXXMT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y274MXXMT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.27UF 25V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
0.27μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Pins :
2
Series :
VJ
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Length :
3.2mm
Dielectric :
X7R
Published :
Voltage - Rated :
25V
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
25V
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
1.6mm
Datasheets
VJ1206Y274MXXMT
Vishay / Vitramon VJ1206Y274MXXMT
VJ 0.27μF 25V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y274MXXMT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 25V, it can operate.
VJ1206Y274MXXMT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V