VJ1206Y274KXXTW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y274KXXTW1BC
Description
CAP CER 0.27UF 25V X7R 1206
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
0.27μF
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.041 1.05mm
Case Code (Imperial) :
Length :
3.2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
25V
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
1.9mm
Voltage - Rated :
25V
Width :
1.6mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Tantalum
Vishay / Vitramon VJ1206Y274KXXTW1BC
VJ 0.27μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y274KXXTW1BC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 25V.
VJ1206Y274KXXTW1BC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V