VJ1206Y273KXBCW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y273KXBCW1BC
Description
CAP CER 0.027UF 100V X7R 1206
Voltage - Rated DC :
100V
Case Code (Imperial) :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.6mm
Height :
1.9mm
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
0.027μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
X7R
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
15 Weeks
Depth :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Tantalum
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Vishay / Vitramon VJ1206Y273KXBCW1BC
VJ 0.027μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)