VJ1206Y273KXAMC
Mfr.Part #
VJ1206Y273KXAMC
Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R 1206
Voltage - Rated DC :
50V
Max Operating Temperature :
150°C
Capacitance :
0.027μF
Series :
VJ
Length :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±10%
Depth :
1.6mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
VJ1206Y273KXAMC
Vishay / Vitramon VJ1206Y273KXAMC
VJ 0.027μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)