VJ1206Y273KBBAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y273KBBAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.027UF 100V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
0.027μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
VJ OMD
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
1.6002mm
Thickness :
1.7018mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Length :
3.3528mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
X7R
Datasheets
VJ1206Y273KBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y273KBBAT4X
VJ OMD 0.027μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y273KBBAT4X Overview
A 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.
VJ1206Y273KBBAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V