VJ1206Y273JXAAC
Mfr.Part #
VJ1206Y273JXAAC
Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
0.027μF
Depth :
1.6mm
Length :
3.2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
50V
X7R
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
1.7mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Width :
1.6mm
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
VJ1206Y273JXAAC
Vishay / Vitramon VJ1206Y273JXAAC
VJ 0.027μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)