VJ1206Y273JBCAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y273JBCAT4X
Description
CAP CER 0.027UF 200V X7R 1206
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.7018mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Length :
3.3528mm
Tolerance :
±5%
Series :
VJ OMD
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Applications :
Boardflex Sensitive
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.6002mm
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
0.027μF
Published :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
200V
Voltage - Rated DC :
200V
Datasheets
VJ1206Y273JBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y273JBCAT4X
VJ OMD 0.027μF 200V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y273JBCAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 200V can be used for operation.
VJ1206Y273JBCAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V