VJ1206Y272KXJPW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y272KXJPW1BC
Description
CAP CER 2700PF 16V X7R 1206
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Width :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Rated DC :
16V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Dielectric Material :
Tantalum
Height :
1.9mm
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
2700pF
Length :
3.2mm
Case Code (Imperial) :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Vishay / Vitramon VJ1206Y272KXJPW1BC
VJ 2700pF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)